среда, 19 апреля 2017 г.

17 миттєвостей весни.

17 слів  українською про весну!


У нашій мові чимало незаслужено призабутих або ж рідковживаних слів.
Ось Вам на згадку 17 чудових слів українською про ВЕСНУ!!!Це ж які чудові слова ЗАГРАВА або СЕРПАНОК…або таке смішне слово, як калюжа!

Заграва

А це слово означає сяяння неба під час заходу чи сходу сонця. Ще заграва означає відблиск чогось яскравого, наприклад, вогнів міста за обрієм. Саме навесні заграва від сонця буває надзвичайно яскравою.


Калябура або калюжа

Напевне саме весняне слово це «калябура» або «калюжа». І хоча «калябура» майже вийшло з вжитку, саме це слово таке смішне і позитивне, що не треба про нього забувати.
Тим паче за нашими дорогами…
Напровесні

Дивна пора року: ще не остаточна весна, але вже й не зима. Напровесні вдень сяє сонце і розливається тепло, а вночі на листі з'являється іній.Бринить

Бриніти може струна, комаха або струмок.
Навесні бриніння вдосталь у лісі. Бриніння - це дзюрчання води, дзижчання мушки або бджоли і навіть виблискування ставка чи щойно розквітлої квітки.Сутінки
Це час між заходом сонця і настанням ночі або ж ранкова напівтемрява. Сутінки огортають землю, коли заходить сонце, але ще не настав остаточний морок.Серпанок

На жаль, зараз багато серпанку за містом від полум'я в полях, пасовищах і на стерні. Серпанок - це легкий туман, дим, пелена, котрі обмежують видимість і ховають обриси. Серпанок часто можна побачити рано-вранці навесні.
Не плутайте серпанок з туманом!Сяйво

Це рівне яскраве світло. Наприклад, сяйво випромінює повний місяць глибокої весняної ночі. Або зірки, які видаються набагато яскравішими після зими. Сяяти можуть ліхтарі ввечері і навіть ваше обличчя після захопливої прогулянки.
Видноколо

Це суто українське слово на позначення горизонту. Видноколо - усе те, що можна охопити поглядом аж до обрію.Легіт

Давнє українське слово на позначення легкого приємного вітерця. Легіт навесні теплий і ласкавий.


Баранці

Саме легіт жене у весняному небі дрібні кучеряві хмарки - баранці. Їх майже не буває взимку, бо погода не та, а навесні - скільки завгодно. А влітку баранці можна побачити на морі - так теж називають білі пінисті гребені хвиль. Третє значення слова - звичайнісінькі "котики" на гілках.Строкатий

Якщо дивитися на весняні лани за містом з висоти - вони строкаті: де не де лишилися плями снігу, десь уже пробивається зелень, а подекуди розпустилися квіти. І весняний ліс - теж строкатий: нове листя вперемішку зі старим утворює плямисту, яскраву картинку. Строкатішим і яскравішим стає одяг навесні, також строкатими і плямистими можуть бути корови й коні, котрих господарі виводять на пасовища навесні. Навіть птахи - і ті можуть бути строкатими, з різнобарвним оперінням.


Навіть Товстолобик може бути строкатим. На фото як раз – «Товстолобик строкатий»Цівка

Цівка - маленький потічок чи струмінь. Цівка води вибивається навесні з-під снігу, і коли у вас вимкнули гарячу воду - з крана теж тече лише цівка. Цівка стікає склом вікна під час весняної зливи. У цього чудового українського слова ще багато інших значень, наприклад, цівка мурах, які повзуть одне за одним, або цівка від польоту куль, чи навіть цівка нової думки в бесіді.
Наприклад, при доїнні кози дуже тонка цівкаМжичка

Якщо бачите цівку на своєму вікні, то за вікном - або справжня злива, або мжичка. Мжичка - це дуже дрібні краплі води, які висять у повітрі, дрібний дощ, напівтуман.
Мряка

Якщо Вам не подобається слово Мжичка, то кажіть Мряка.
Це те саме. Мря́ка (синонім — мжи́чка) — відповідно до тлумачного словника української мови густий дрібний дощ, краплини якого немов перебувають у завислому стані. Це опади з дуже дрібненьких краплин. Швидкість падіння крапель настільки мала, що вони здаються завислими у повітрі. Оскільки мряка схожа на туман, то часом мрякою називають саме звичайний туман у стадії близькій до його конденсації, особливо у сутінках.
Типовий вид вулиці при мряці — у повітрі зависає аерозоль, який повільно опускається на землю


Розбруньковуватися

Квіти, які розкрилися, бруньки, які розтулилися навесні. Усе довкола зеленіє і розквітає - розбруньковується.

Полиск

Полиск можна побачити, коли сонце раптово виходить з-за хмар або коли поглянути на поверхню ставка чи озера у сонячний день.Візерунок

Це перетин, комбінація різних ліній, кольорів, тіней.


Головне запам’ятайте «Візерунок», бо найчастіше помилково пишуть через «и» «Визерунок»

Візерунок, це таке собі мереживо з різних елементів. Візерунок може бути на одягові, у малюнку - а може бути й у весняній природі.
Або ж у словах людини, котра говорить правильною красивою українською мовою і складає візерунок зі слів.До речі з "візерунком" може бути навіть манікюр…З ВЕСНОЮ Вас і нехай у Вас не буде мряки та мжички на серці а тільки полиски та сяйво!

Комментариев нет:

Отправить комментарий